Впровадження та реалізація Бюджету участі (громадського бюджету) у Республіці Польща

25-30 червня 2018 року відбулася навчальна поїздка до Республіки Польща учасників Проекту «Громадський бюджет на сході України – інтеграція заради розвитку»

Реалізується дана програма Фундацією ПАУСІ у рамках Проекту «Підтримка територіальних громад України у зв’язку зі збільшенням кількості внутрішньо переміщених осіб». Цей проект є однією з Ініціатив інфраструктурної програми для України і  виконується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaftfür Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, що діє за дорученням Уряду Німеччини.

Учасниками поїздки стали представники з десяти міст та об’єднаних територіальних громад Харківської, Запорізької та Дніпропетровської областей. Нововодолазьку селищну ОТГ представляла головний спеціаліст відділу економічного розвитку та інвестицій селищної ради, відповідальна особа з впровадження та реалізації Бюджету участі (громадського бюджету) Нововодолазької селищної об’єднаної територіальної громади Ірина Кулик. Метою поїздки було вивчення досвіду впровадження та реалізації громадських бюджетів й розвитку інших механізмів участі громадян, що функціонують у Польщі.

У рамках візиту  учасники  не тільки ознайомилися з  принципами Громадських бюджетів таких міст та гмін як Свідниця, Дзержонюв, Ніси, Цісек, Сосновця, Домброва-Гурнича, а й оглянули вже реалізовані проекти партиципаторних (громадських) бюджетів.

Одним з найцікавіших візитів став візит до сільських територій (солтиств) гміни Дзержонюв, де успішно функціонує такий вид підтримки місцевої громади з муніципального бюджету, як Фонд солтиства. Кошти Фонду розподілені пропорційно кількості населення сіл, крім того 80 % з них спрямовуються на інфраструктурні проекти та 20 % на так звані «м’які» проекти. Вибір проектів здійснюється мешканцями під час сільських зборів за участі війта гміни. Також в солтиствах гміни Дзержонюв використовують такий інструмент громадських ініціатив як надання адміністрацією гміни фінансування чи матеріалів групі мешканців для впровадження в життя їх проектів та ідей. Внеском зі сторони населення може бути праця (виконання якихось робіт), матеріали чи фінанси.

Ще однією цікавинкою Громадського бюджету міста Дзержонюв є функціонування Молодіжного Громадського бюджету, а саме те, що ним займається Молодіжна рада міста, яка має свій Статут і таку ж структуру як звичайна рада міста. Молодіжна рада міста складається з 21 депутата, які є представниками шкіл міста та отримали підтримку не менше як 25 учнів своєї школи. Крім того є «опікун», який наглядає та допомагає у роботі Молодіжній раді. Сесії відбуваються не рідше одного разу на квартал, а каденція триває два роки. Надзвичайним є також те, що до участі у  Молодіжній раді міста та голосування за проекти допускаються учні, починаючи з 4 класу, тобто діти 10-11 років.

Депутатами Молодіжної ради проводяться різноманітні волонтерські заходи: свята в лікарнях, фестиваль кольорів, збирання їжі в притулок для тварин, зустрічі із представниками міст-партнерів. Крім того, організовуються рекламні акції та піар-кампанії Громадського бюджету та відібраних проектів по школах міста з використанням відеороликів та презентацій. Проекти поділяються на інвестиційні (тренажери під відкритим небом, зони відпочину, гойдалки для дітей з обмеженими можливостями, облаштування кабінетів хімії та фізики) та «м’які проекти» - заходи культурного характеру (ХАБ, хіп-хоп концерти, зустріч з youtubeблогером).

Також вирізнялися з-поміж інших Громадські бюджети м. Сосновця з розподілом бюджету на загальну та освітню частину, та м. Домброва-Гурнича, в якому немає голосування за проекти, а є спільне рішення мешканців окремих мікрорайонів. Консультації та співпраця замість конкуренції.

Підсумовуючи побачене та почуте, слід зазначити, що досвід Польщі варто переймати, враховуючи потреби власної громади. Адже він надихає і стимулює рухатися далі, втілюючи в життя найамбітніші плани.

Також хочеться нагадати, що прийом проектів у рамках Бюджету участі (громадського бюджету) Нововодолазької селищної об’єднаної територіальної громади розпочнеться з 01 серпня та триватиме протягом двох місяців, а саме до 30 вересня 2018 року. Додаткову інформацію можна отримати на офіційному веб-сайті Нововодолазької селищної ОТГ у розділі «Бюджет участі (громадський бюджет)» або у відділі економічного розвитку та інвестицій Нововодолазької селищної ради.

Альбом:
Дата публікації: 13:53 03.07.2018