Масляна 2019: традиції святкування

Масляна 2019: традиції святкування

У 2019 році Масляну відзначають з 4 по 10 березня, а закінчиться вона Прощеною неділею. Це остання підготовча седмиця Великого посту

Святкували Масляну ще до прийняття християнства на Русі. Вважалося, що вона означала кінець зими. Закликали весну рум’яними млинцями і гучними гуляннями.

З приходом християнства тиждень Масляної передував Великому посту і отримав ще одну назву – Сирний тиждень. Загальновідомо, що в останній тиждень перед постом не можна їсти м’ясо, проте дозволяється  риба і продукти з молока. Православна церква вважає, що цей тиждень потрібно провести зі своєю родиною і присвятити спілкуванню, прощенню образ і примиренню.

Масляна з давніх часів вважалася найвеселішим народним святом. Кожного дня тижня дотримувалися свої традиції. Згідно з повір’ям наших предків, головною ідеєю цього тижня є позбавлення від зими і пробудження природи. На це і спрямовані всі традиції Масляної.

Масляний тиждень: звичаї кожного дня

День 1 – «зустріч»

У понеділок, згідно з традицією, виготовляли солом’яне опудало, наряджали його в старий жіночий одяг і під веселі пісні катали вулицями. Млинці в перший день Масляної зазвичай не їдять. Наші предки завжди перший млинець залишали для душ покійних або віддавали убогим, аби вони пом’янули їхніх родичів.

День 2 – «загравання»

У вівторок співали веселі пісні, а також ліпили сніговиків і каталися на санях із гірок. Головною умовою було вибрати найвищі гірки і з гучним сміхом скотитися.  Адже вважалося, що чим далі котяться санки, тим кращим буде врожай у цьому році.

День 3 – «ласунка»

Згідно з повір’ям наших прадідів, в середу можна вдосталь насолодитися млинцями. Також на третій день Масляної зяті ходять в гості до тещі на частування. Причому обов’язково необхідно з’їсти все, що приготує для вас теща, інакше зима ще довго буде за вікном. Для поліпшення рослинництва потрібно в цей день покататися на гойдалках.traditional Russian pancakes with red cavier and honey    День 4 – «розгуляй»

Четвер є найвеселішим днем ​​Масляної. Люди переодягаються в різні образи і виспівують пісні. А головною подією «розгуляю» вважався штурм снігового містечка, який символізує зиму. Учасники ділилися на дві команди і кидали один в одного сніжками. Перший, хто прорвав оборону і потрапив у «містечко», вважався переможцем.

День 5 – «тещині вечори»

П’ятниця відзначається, як день «ласунка», тільки навпаки: в гості на млинці йде теща. А гостинний зять її пригощає.

День 6 – «зовицині вечорниці»

У суботу всі жителі села збиралися на головній площі і урочисто підпалювали опудало. Цей ритуал означав прощання із зимою до наступного року. Також у цей день заміжні дівчата повинні були дарувати своїм зовицям (сестрам чоловіка) подарунки і влаштовувати дівич-вечори.traditional Russian pancakes with red cavier and honey     День 7– «проводи»

Останній день Масляної отримав назву «прощений день» або «прощена неділя». У цей день традиційно просять вибачення у рідних і знайомих за образи, сказані на їхню адресу.

Млинець – символ Масляної

До наших днів збереглися не всі звичаї Масляної, проте одна найважливіша існувала, існує й буде існувати – це випікання млинців. Кожна господиня мала свій рецепт млинців і випікала їх з гречаного або пшеничного борошна. Млинці були великі і маленькі, подавали їх до столу зі сметаної та різними начинками – сиром, грибами, маслом, медом або варенням. Вважалося, якщо приготувати та з'їсти якомога більше млинців, то й тепла весна прийде швидше. А ще пращури вірили, що з'ївши млинець на Масляну, ти впускаєш в себе трохи сонячного тепла, ласки та щедрості.

Після вечірнього церковного богослужіння люди просять один у одного прощення за заподіяні неприємності і можливі образи, щоб вступити у Великий піст із миром у душі. Також цього дня поминають покійних родичів.
Масляний тиждень, по суті, є підготовчим етапом до Великого посту і присвячений примиренню з ближніми, налагодженню добрих стосунків і прощенню образ
.

Web-адреса: vodolaga-gromada.gov.ua/news/id/2128 | Переглядів: 248Дата публікації: 09:13 04.03.2019