Сезонними вважаються працівники, що виконують сезонні роботи — роботи, які внаслідок природних і кліматичних умов виконуються не цілий рік, а протягом певного періоду (сезону), що не перевищує шести місяців (п. 1 Указу про сезонні роботи - Указ Президії Верховної Ради СРСР від 24.09.1974 р. № 310-ІХ «Про умови праці робітників і службовців, зайнятих на сезонних роботах»).
Вичерпний перелік сезонних робіт наведений у Списку сезонних робіт (Список сезонних робіт і сезонних галузей, затверджений Постановою КМУ від 28.03.1997 р. № 278). «Вичерпний» - означає, що тільки якщо працівник виконує наведені там роботи, він може вважатися сезонним.
Наприклад, в зазначеному Списку є п. З «Сільське господарство», де зазначені роботи в овочівництві, садівництві, виноградарстві, буряківництві, хмелярстві, на вирощуванні і збиранні картоплі, тютюну, кормів, баштанних культур, лікарських рослин; робота на інкубаторно-птахівничих та міжгосподарських інкубаторних станціях.
Отже, сезонна робота - це яка не перевищує шість місяців протягом року і яка передбачена Списком.
Особливості сезонних працівників
Встановлені КЗпП, Указом про сезонні роботи:
-не встановлюється випробування при прийманні на роботу;
-працівники мають право розірвати трудовий договір, попередивши про це адміністрацію письмово за три дні;
-з ініціативи адміністрації договір може бути розірвано з підстав, передбачених ст. 40, 41 КЗпП, окрім звільнення за п. 5 ст. 40 КЗпП, а також з додаткових підстав, встановлених Указом про сезонні роботи (при зупиненні робіт на підприємстві на строк більш як на два тижні з причин виробничого характеру або скорочення робіт на підприємстві; при неявці працівника на роботу безперервно протягом більше одного місяця внаслідок тимчасової непрацездатності);
-відпустка надається пропорційно до відпрацьованого часу (див. ст. 6 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки»). Те саме стосується компенсації за невикористану відпустку;
-при звільненні сезонним працівникам у загальному порядку виплачується вихідна допомога при звільненні (ст. 44 КЗпП). Розмір вихідної допомоги складає середній заробіток за тиждень для сезонних працівників;
-допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, надається не більш як за 75 календарних днів протягом календарного року (ч. 2 ст. 22 Закону України від 23.09.1999 р. № 1105-ХІУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування»);
-стаж роботи на даному підприємстві підсумовується і вважається безперервним, якщо вони пропрацювали сезон повністю, уклали трудовий договір на наступний сезон і повернулися на роботу в установлений строк. Час міжсезонної перерви не зараховується до безперервного стажу роботи;
-робота протягом повного сезону на роботах за Списком сезонних робіт зараховується в стаж роботи для нарахування пенсій за рік роботи. Інші сезонні роботи зараховуються в стаж роботи за їх фактичною тривалістю (ст. 61 Закону України від 05.11.1991 р. № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення»);
-оплата праці сезонним і тимчасовим працівникам нараховується, оподатковується і відображається в обліку так само, як і інших працівників, без жодних особливостей.
Як оформити сезонних працівників на роботу, як їх звільнити?
Оформляють у загальному порядку: працівник пише заяву, на підставі заяви видається наказ про прийняття на роботу і робиться запис до трудової книжки.
Особливість: в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу має бути зазначено, що працівник приймається на сезонну роботу, із вказанням строку. Працівник ознайомлюється з цим фактом, підписуючи наказ.
Трудова книжка на сезонного працівника заповнюється в загальновстановленому порядку (п. 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту та Мінсоцзахисту від 29.07.1993 р. № 58, далі - Інструкція № 58). Про характер роботи (сезонний) в книжці не пишуть. Але якщо працівник відпрацював на підприємстві повний сезон і наступного року знову уклав відповідний договір на наступний сезон, стаж роботи на даному підприємствівважається для ньогобезперервним. При цьому у графі 3 «Відомості про роботу» роблять запис «Безперервний стаж роботи зберігається» (п. 2.19 Інструкції № 58).
Звільняються сезонні працівники згідно з наказом, який видається в останній день дії договору. У наказі пишуть приблизно так: «Звільнити (такого-то з такої-то дати) у зв’язку з закінченням строку трудового договору, п.2 ст. 36 КЗпП». Те саме записують і у трудову книжку.
Віта Пархоменко, спеціаліст (інспектор праці) відділу земельних відносин,
комунальної власності, підприємництва, податків і зборів Нововодолазької селищної ради
Шановні друзі!
Радий вітати вас на офіційному сайті Нововодолазької селищної об’єднаної територіальної громади. Сайт був створений з метою оперативного інформування про життя та здобутки об’єднаної громади. Сповідуючи принципи відкритості та прозорості роботи, сподіваюся, що кожен із вас знайде тут потрібні, корисні й цікаві відомості про наш рідний край.
Запрошую до співпраці інвесторів та підприємців, адже Нововодолазька селищна об’єднана територіальна громада має широкі перспективи для успішного розвитку та процвітання.
З повагою, Олександр Єсін, Нововодолазький селищний голова