Не паліть суху траву і листя!

Не паліть суху траву і листя!

Інформує Сектор взаємодії з правоохоронними органами, з питань цивільного захисту та юридичних питань Нововодолазької селищної ради

Сьогодні у всіх  населених пунктах можна побачити таку непривабливу картину: господарі у своїх домоволодіннях спалюють опале листя і суху траву. І це, здавалося б, безневинне заняття, насправді  завдає чимало шкоди і людям, і природі. Їдкий дим стелиться по всій вулиці,  повітря стає  важким і гірким. Саме в цей період  збільшуються випадки захворювань дихальних шляхів, у людей загострюються хронічні захворювання. І це стає небезпечним для їх здоров’я і життя. Чим же це викликано?

Листя, трава за весну-літо втягують в себе різні хімічні сполуки. При спаленні вони вивільняються і виділяють бензопірен, який провокує рак. При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.

На присадибних ділянках рослини нерідко окропляють пестицидами, які також вивільняються у повітря при згорянні листя чи трави. Найбільше пестицидів містить бадилля картоплі, яке господарі так рясно окропляють отрутою від колорадського жука.

Додаткова проблема полягає ще й  в тому, що з листям, як правило, горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери.

При згоранні, скажімо, поліетиленового пакету, в повітря йде до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони стають причиною першіння в горлі, кашлю. Щільний чорний дим від горіння пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні. Постійно подразнюючий димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти мікробам. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти. Замисліться, яку шкоду наносимо довкіллю,  спалюючи листя, змушуючи тим самим себе та оточуючих дихати продуктами горіння.

Окрім безпосередньої загрози для здоров’я людини, спалювання листя і сухої трави призводить до екологічної шкоди. При спалюванні трави на присадибних ділянках, виникає загроза перекидання вогню на інші ділянки. Аналогічним чином, існує загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків.

Як повідомив завідуючий сектору взаємодії з правоохоронними органами, з питань цивільного захисту та юридичних питань Нововодолазької селищної ради Сергій Євсюков, за самовільне випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотно та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, домоволодіннях у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу, передбачена стаття 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 170 до 340 грн.) і на посадових осіб - від п'ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1190 грн.).

Також за статтею 245 Кримінального Кодексу України знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загально небезпечним способом – карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 5100 до 8500 грн.) або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.

У зв’язку з цим сектор взаємодії з правоохоронними органами, з питань цивільного захисту та юридичних питань Нововодолазької селищної ради закликає громадян відмовитися від практики спалювання сухої трави, листя та інших рослинних залишків. Пам'ятайте, що кожен підпал не лише завдає суттєвої шкоди довкіллю, а й призводить до інших негативних наслідків, несучи загрозу життю та здоров’ю людей.

Web-адреса: vodolaga-gromada.gov.ua/news/id/2722 | Переглядів: 177Дата публікації: 08:12 25.10.2019